Чи передається поганий зір у спадок?

08 декабря 2018 551

Міопія, або короткозорість - один з найпоширеніших дефектів зору. Чи обумовлений поганий зір генетичними причинами?

Короткозорість займає масштаби епідемії: 30-40% населення Європи та США потребують окулярах, а в деяких азіатських країнах ця цифра досягає 90%, пише bbc.com

Якщо "ген короткозорості" дійсно існує, то як вдалося вижити давнім предкам, як вони без засобів для корекції зору відрізняли носорога від бульдога.

Відповідь на це питання можна було отримати ще півстоліття тому, за підсумками досліджень ескімосів, які жили на півночі Канади. Їх старше покоління практично не мало проблем з чіткістю бачення, але від 10 до 25% дітей цього покоління вже потребували окулярів.  "Генетичні чинники не можуть дати такий результат", - коментує Ніна Якобсен з Університетської лікарні Глоструп в Копенгагені.

Річ в тому, що на стику цих поколінь ескімоси почали поступово переходити від свого традиційного укладу мисливців та рибалок до західного стилю життя. І це з великою ймовірністю могло викликати на масове погіршення зору.

"Короткозорість – проблема індустріальна", - заявляє Іен Фліткрофт з Університетської дитячої лікарні в Дубліні, Ірландія. Гени, можливо, визначають схильність до дефектів зору, але проявлятися ці дефекти починають після зніми середовища існування.

Одним з факторів могло стало поширення грамотності та освіти: масову короткозорість нерідко пояснюють саме цим. Однак дослідження показують, що ця залежність значно менш виражена, ніж вважалося раніше. "Чим більше ми вивчали це питання, тим менше бачили взаємозв'язок", - зауважує Фліткрофт. Масштабне дослідження дітей в американському штаті Огайо взагалі не показало залежності короткозорості від читання, але, за словами Якобсен, повністю виключати цей фактор не можна.

Останнім часом багато вчених схиляються до думки, що на гостроту зору негативно впливає в першу чергу тривале перебування в закритих приміщеннях, а не читання. Дослідження, проведені в Європі, Австралії та Азії, неодноразово вказували на те, що люди, які часто бувають на відкритому повітрі, набагато менш схильні до короткозорості, ніж ті, які сидять вдома.

В наступному матеріалі читайте про те, чому відсутність тривалих прогулянок на вулиці в дитинстві, можуть бути причиною короткозорості?

Також читайте на порталі Opticlub.org: Почему мы стремительно слепнем и можно ли это остановить

Автор: Ірина Околович

Пользователь Anastasia Katuschenko
Anastasia Katuschenko
Пользователь
09 декабря 2018

Думаю что генами все таки может передаться.

Ответить
Пользователь Ed Aleynikov
Ed Aleynikov
Пользователь
16 декабря 2018

Передаётся миопия детям особено если у обоих родителей миопия. Моей дочке передалась миопия. Она уже два года носит постоянно очки.

Ответить