Поширені проблеми з очима у дітей

04 июня 2019 432

Косоокість, халязіон (невеликий набряк повіки), амбліопія (ліниве око), епіфора (заблоковані слізні протоки) та рефракційна помилка – найпоширеніші проблеми з очима у дітей. Що варто знати, аби вберегти сенсорний орган дитини?

 • Чому потрібно лікувати косоокість?
 • Особливості амбліопії у дітей
 • Що таке халязіон?
 • Заблокований слізний проток (епіфора) - коли потрібна хірургія?

Чому потрібно лікувати косоокість?

Цей діагноз офтальмологи ставлять тоді, коли очі  дивляться в різні боки. Коли одне око прямо, а інше може дивитися вгору, або вниз. Симптоматика може проявлятися постійно, або проходити і зникати. Проблема дає про себе знати одразу після народження дитини, або пізніше.  У немовлят та дітей з косоокістю зір на проблемному оці погано розвивається. Діти не переростають косоокість. Лікування найбільш ефективне тоді, коли починається в ранньому віці, і включає окуляри, вправи, хірургічне втручання. Лікування проводиться офтальмологом.

Чому потрібно лікувати косоокість? У рузультаті дитина отримує:

 • хороший зір в обох очах;
 • хороший зовнішній вигляд;
 • скоординовані очі (тобто сприйняття глибини).

Особливості амбліопії у дітей

Проблема виникає тоді, коли одне око стає ледачим, тому що не отримує такої чіткої картинки, як інше око. Найбільш поширеними причинами амбліопії є косоокість, порушення рефракції (неправильна сила фокусування), птоз (опущена повіка) і катаракта (помутніння або непрозорість в кришталику). Якщо його не лікувати, це може привести до дуже поганого зору. Зір часто можна поліпшити, коли лікування починається в ранньому віці.

Що таке халязіон?

Халязіон - невеликий набряк верхньої чи нижньої повіки в результаті закупорки. Симптоматика: набряк та почервоніння повік, а іноді жовтуваті виділення. Це може розвинутися як на одному, так на обох очах.

Дитину варто відвести до сімейного лікаря, який запропонує початкове лікування. Якщо після 3-4 місяців лікування поліпшення не відбувається, вам необхідно звернутися до офтальмолога.

Якщо доброякісне утворення настільки велика, що покриває центр зіниці дитини (чорна центральна частина ока), це може вплинути на зір дитини. Ваш сімейний лікар повинен направити вас до офтальмолога.

Заблокований слізний проток (епіфора) - коли потрібна хірургія

У багатьох випадках у новонароджених до 4-х місяців проблема проходить самостійно. Але якщо цього не станеться протягом року або якщо часті інфекції стануть проблемою, може знадобитися невелика хірургічна процедура. Заблоковані слізні протоки - не єдина причина сльозотечі, тому рекомендується проводити обстеження очей.

Знаки, за якими потрібно стежити

Іноді серйозні стани можуть мати ознаки та симптоми, подібні описаним вище. Тому варто обстежити дитину з підозрою на проблеми із зором.

Зверніться з дитиною до офтальмолога, якщо:

 • постійне виділення з очей вашої дитини;
 • існує надзвичайна чутливість до світла або відблисків;
 • голова дитини завжди нахилена / повернута в одну сторону;
 • ваша дитина сидить біля телевізора і тримає книги на дуже близькій відстані;
 • очі вашої дитини не виглядають однаково за розміром;

Бережіть очі дитини. Адже, рання діагностика та лікування може допомогти зберегти зір та здоров'я сенсорного органу. 

Також читайте на порталі: Більше часу на свіжому повітрі може знизити ризик короткозорості у дітей