Вчені відкрили нові можливості для лікування глаукоми

15 июня 2019 233

Вчені з Університету Торонто виявили, що молекули, що зустрічаються в природі, відомі як ліпідні медіатори, мають потенціал, щоб зупинити прогресування глаукоми, що є другою у світі причиною сліпоти.

Їхні висновки є важливим кроком уперед у прагненні вилікувати глаукому.

Використовуючи модель глаукоми, дослідники виявили, що ліпідні медіатори, відомі як ліпоксини, що виділяються із зіркоподібних клітин, відомих як астроцити, зупинили дегенерацію гангліозних клітин сітківки. Ці клітини являють собою нейрони сітківки та зорового нерва, які отримують інформацію від фоторецепторів.

"Ми прийняли те, що всі вважали протизапальними, і виявили, що ці самі маленькі молекули відіграють ключову роль у нейропротекції, що є дійсно цікавим", - сказав співавтор дослідження Джон Фланаган, декан і професор оптометрії.

Зокрема, дослідники виявили, що астроцити, які допомагають підтримувати функцію мозку та формують шар нервових волокон сітківки і зорового нерва, вивільняють терапевтичні біологічні агенти, відомі як ліпоксини А4 і В4, але тільки тоді, коли астроцити перебувають у стані спокою і підтримують функцію нерва.

Дослідження виявили, що астроцити, які викликані травмою, фактично відключають нові нейропротекторні сигнали, які запобігають пошкодженню зорового нерва.

За словами науковців, ліпоксини були досліджені як перспективні лікарські цілі для лікування запальних захворювань, але ніхто не дивився на них як на нейропротекторний засіб.

В даний час варіант лікування глаукоми полягає в зниженні очного тиску, але не існує ефективних методів лікування для запобігання або припинення нейродегенерації глаукоми, яка є незворотною і в кінцевому підсумку може призвести до сліпоти.

Автори дослідження спільно подали заявку на патент на використання ліпоксинів А4 і В4 для лікування глаукоми та нейродегенеративних захворювань. Їхньою метою є тестування ліпоксинів як ліків.

Також читайте на порталі: До чого призводить глаукома, якщо її не лікувати?