Вчені з’ясували: глибоководні риби розрізняють блакитні та зелені кольори  

13 мая 2019 44

Зір у глибоководних риб, які живуть на глибині більше кілометра, куди не доходить сонячне світло, може бути дуже чутливим. Вони розрізняють блакитний та зелений кольори. Висновки озвучили вчені з Базельського університету, проаналізувавши геноми більше ста видів риб.

Два типи фоторецепторів дають можливість хребетним тваринам бачити – палички та колбочки. Вони містять спеціальні білки - опсини, завдяки яким світлові промені перетворюються в нервові імпульси, які прямують у мозок.

Як правило, в сітківці хребетних є чотири опсини, які відповідають за кольоровий зір. Вони розташовані в колбочках. В паличках є один опсин, який сприймає лише яскравість світла. Спершу вчені вважали, що в темряві працюють лише палички. Але виявилося, що у цього правила є винятки - про це дізналися автори нового дослідження еволюції зору костистих риб.

В ході своєї роботи біологи проаналізували геноми більше ста риб, в тому числі й тих, що живуть на глибині до 2 кілометрів. У 13 з них було більше одного гена, який експресує опсини, а у 4 - п'ять і більше. Така кількість може здатися дивним, адже сонячне світло не проникає у їхнє середовище. Однак на таких глибинах є і свої джерела світла - як правило, це біолюмінесцентні організми.

Автори дослідження припускають, що в ході еволюції риби налаштували свій зір таким чином, щоб реагувати на небезпеку або на потенційну здобич.

Автори зауважують, що незалежно від причин того, чому у досліджених видів риб виявилося так багато опсинів, результати роботи свідчать про те, що існуючу парадигму про зір безхребетних потрібно переглянути.

На жаль, через умови на тій глибині, де подібні риби мешкають, вчені не можуть перевірити свої висновки на живих зразках - атмосферний тиск їх відразу ж зруйнує. Тому в подальшій роботі автори статті хочуть зосередитися на дослідженні геному інших глибоководних риб.

Також читайте на порталі: Як зіниці вказують на стрес – з’ясували вчені