Винахід українця, яким користується весь світ

04 марта 2019 699

Його відкриттям користується весь світ. Фізик з України, Олександр Смакула прославив нашу країну своїм винаходом - антирефлексним покриттям для лінз.

Олександр Смакула (1900—1983) – видатний фізик XX століття, який народився на Тернопіллі. Йому вдалося зробити епохальне відкриття, яке має назву “просвітлення оптики”. Протягом довгих років це досягнення присвоювали російському вченому, проте винахід знайшов свого творця.

Користуючись фотоапаратами, мікроскопами, телескопами та подібними приладами, які мають лінзу ми використовуємо термін “просвітлення оптики", яке має пряме відношення до відкриття Олександра Смакули. У 1935 році вчений працював на посаді директора дослідницької лабораторії в Німецькій оптичній фірмі «Zeiss» у місті Єна. Саме Олександр додумався на лінзи нанести тонкий шар плівки, товщиною 1/4 довжини падаючої хвилі. Завдяки цьому шару кількість проведеного світла через скло зросла на 80%. Тож зображення стало світліше та більш контрасне.

Свою технологію просвітлення оптики, або антирефлексне покриття запатентував Олександр Смакула 1 листопада 1935 року. Відкриття одразу оцінили військові. Їхні біноклі та приціли стали значно точнішими. Тож не дивно, що винахід засекретили на п’ять років.  

Коли розгорілась Друга світова війна, вченого змусили досліджувати матеріали для інфрачервоної техніки, цю технологію планували застосувати для ракет. Коли ж війна закінчилася, американці вивезли багатьох німецьких вчених за океан, аби ті продовжували дослідження для їхніх збройних сил.

Українець Смакула швидко зарекомендував себе і вже в 1951 році став професором в Массачусетському технологічному університеті. Тут він заснував та очолив лабораторію фізики та кристалів. У 1972 році Смакулу запросили на конференцію до Вірменії. Вчений попросив, аби дорогою туди йому дозволили відвідати рідне село Доброводи на Тернопільщині. Адже там він не був з 1922 р. Саме тоді він поїхав у Німеччину навчатися в Гьоттінгенський університет. Дозвіл у партійного керівництва випрошував особисто президент Академії наук СРСР.

Антирефлексне покриття не єдиний винахід Смакули. Результати його дослідження також використовують для вирощування штучних алмазів.

Пишаємося!

Також читайте на порталі: Чому необхідне покриття на лінзах для окулярів?

Автор:Ірина Околович

За матеріалами:24tv.ua