Як захворювання мозку діагностують через очі

16 декабря 2019 998
Як захворювання мозку діагностують через очі

Подивившись в очі спеціалісти можуть виявити пухлину, хворобу Паркінсона або Альцгеймера. Діагностуються ці захворювання протягом декількох хвилин.   

Однією з головних та перших симптомів деградації нервової системи є погіршення зору. Якщо в мозку відбуваються зміни, вони через зорові нерви одразу впливають на очі.

Вперше виявлено зв'язок між падінням зорових функцій та хворобою Альцгеймера ще в кінці 1980-х років. Однак, відсутність технологій не дозволяло проводити діагностику та на практиці вивчати цей зв'язок. З розвитком технологій, почало з’являтися спеціальне обладнання. Одними з перших стали лазерні камери Heidelberg retina tomography (HRT). Вони дозволяли точно заміряти щільність, товщину і форму зорового нерва.

Потім новозеландський хірург-офтальмолог Хелена Денеш-Майер пропонує свою методику раннього діагностування захворювань головного мозку, яка полягає у використанні простих засобів оптичного спостереження. Їй в 2006 році першій у світі вдалося зафіксувати ознаки деградації нервової системи при стандартному огляді пацієнта. Вона звернула увагу на стан сітківки в тому місці, де вона з'єднується із зоровим нервом. Ця ділянка називається диском оптичного нерва (OND). Аналіз показав, що у людей, які страждають на хворобу Альцгеймера, збільшується розмір OND, а нейтрони, що з'єднують сітківку та зоровий нерв, стоншуються.

Це дослідження стало поштовхом для інших вчених шукати закономірності між OND із захворюваннями головного мозку. Тоді, на зміну лазерній камері (HRT) прийшла перша оптична когерентна томографія (OCT), яка дозволяла отримувати якісне дво- та тривимірне зображення різних ділянок сітківки. Інструментарій дозволив дослідника виявити зв'язок стану OND з хворобою Паркінсона та наявністю пухлин головного мозку.

Лікарям також вдалося зафіксувати той факт, що сітківка дуже швидко реагує на розвиток хвороби та показує ефективність лікування. Тому, регулярні обстеження дозволять зрозуміти - чи є користь від ліків, що приймаються.

Також читайте на порталі: Головні вітаміни, які зміцнюють очі

Ірина Околович